Długotrwała terapia lekiem u dzieci może wywołać zahamowanie wzrostu, należy monitorować tych pacjentów pod kątem szkodliwego wpływu prednizonu na ich rozwój. W przypadku leczenia półpaśca oka przy użyciu związku należy podawać możliwie najniższe skuteczne dawki i zmniejszać je stopniowo, ze względu na ryzyko wystąpienia perforacji rogówki. Zwykle podawane dawki u dzieci to 2 mg/kg masy ciała bądź doodbytniczo od 100 mg do 200 mg na dobę.
Zaleca się wykonywanie testów na utajoną krew w kale u wszystkich pacjentów które równocześnie z kortykosterydem zażywają substancje mogące uszkadzać przewód pokarmowy. Leczenie prednizonem może powodować pojawienie się zaburzeń psychicznych takich jak wahania nastroju, bezsenność, euforia, depresja czy objawy psychotyczne. U osób skłonnych do chorób psychicznych bądź ze zdiagnozowanymi schorzeniami psychicznymi są bardziej wrażliwe na rozwinięcie się powyższych działań niepożądanych. Nie zaleca się podawania leku pacjentom z układowymi zakażeniami grzybicznymi, ponieważ istnieje ryzyko nasilenia choroby. Dopuszcza się stosowanie związku łącznie z amfoterycyną B w infekcjach grzybiczych.
Powoduje podwyższenie poziomu glukozy we krwi, oraz ciśnienia tętniczego, dzięki czemu czujemy się pobudzeni, i mamy więcej energii do działania. Wieczorem, jego stężenie spada, a organizm wycisza się i przygotowuje do nocnego odpoczynku. W związku z tym, że brak kontroli wielu chorób przewlekłych (ciężkiej astmy) może mieć negatywny wpływ na ciążę i zdrowie przyszłego dziecka, dopuszcza się podawanie prednizonu, ale w przypadkach gdy terapia związkiem jest niezbędna. W trakcie przewlekłego leczenia substancją u dzieci można podawać witaminę C.
Stosowanie sterydów ma również działanie niepożądane, które obserwowane jest m.in. Stosowanie większych dawek leku może prowadzić do przedawkowania preparatu. Mimo iż dotychczas nie opisano objawów klinicznych charakteryzujących przedawkowanie, to wiadomo, że przyjmowanie zbyt dużych dawek w długim aspekcie czasu może wywoływać u pacjenta wystąpienie objawów typowych dla choroby Cushinga. Postępowanie w przypadku przedawkowania polega na leczeniu objawowym oraz wspomagającym. Mometazon jest najskuteczniejszym lekiem tej grupy i cechuje się najwyższym indeksem terapeutycznym. Oznacza to, że dawka lecznicza jest dużo niższa niż dawka powodująca objawy zatrucia.
I tak poziom sterydów we krwi wzrasta, gdy ten musi poradzić sobie z infekcją, silnym stresem lub bólem. Ryzyko pojawienia się powyższych objawów zwiększa długotrwałe przyjmowanie leków steroidowych oraz ich nieprawidłowe dawkowanie. Co więcej, przyjmowanie sterydów drogą wziewną wiąże się z koniecznością odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej po zastosowaniu leków, bo mogą one doprowadzić do pojawienia się podrażnień śluzówki, a także spowodować grzybicę. Sterydy anaboliczne to syntetyczne pochodne testosteronu, których przyjmowanie ma długofalowe skutki. Anaboliki przyśpieszają redukcję tkanki tłuszczowej oraz zwiększają przyrost masy mięśniowej i są obecnie stosowane przede wszystkim przez osoby chcące szybko poprawić wygląd sylwetki.
Obserwowano także zmiany w obrębie ciśnienia śródczaszkowego, głównie jego podwyższenie, któremu towarzyszyć mogą obrzęki tarcz nerwów wzrokowych. Działanie leku może wywoływać także bóle i zawroty głowy, zaburzenia funkcji poznawczych, problemy ze wzrokiem (jaskra, zaćma podtorebkowa, nieostre widzenie, wytrzeszcz czy centralna retinopatia surowicza). Jak w przypadku każdego preparatu, tak również po przyjęciu leku Metypred u niektórych pacjentów mogą pojawić się skutki uboczne. Działania niepożądane, bez względu na ich intensywność i rodzaj należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu, który podejmie decyzję co do dalszego postępowania. Mechanizm działania leku koncentruje się na poziomie DNA. Substancja czynna wpływa modyfikująco na syntezę wybranych enzymów, w związku z czym szczytowa aktywność farmkologiczna leku następuje później, niż najwyższe stężenie we krwi.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne często są kojarzone z uszkodzeniem górnego odcinka przewodu pokarmowego, wrzodami żołądka. Taki efekt wymaga zwykle długotrwałego stosowania NLPZ, niekiedy z innymi lekami jak doustne sterydy czy inne leki drażniące. Oprócz tego nadużywanie NLPZ może wiązać się ryzykiem uszkodzenia nerek czy wzrostami ciśnienia tętniczego.
Ich nazwy są znane właściwie wszystkim, ponieważ pacjenci biorą je także przy tak powszechnych dolegliwościach jak bóle głowy czy bóle menstruacyjne. Na pytanie, który lek przeciwzapalny jest najbardziej bezpieczny i skuteczny, trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy to od umiejscowienia stanu zapalnego, jego przyczyny, stopnia rozwinięcia itd. W konsekwencji hamowana zostaje synteza prostaglandyn – grupy hormonów odpowiedzialnych za wytwarzanie reakcji bólowej i innych objawów zapalenia (obrzęków, gorączki).
Nie ma skutecznego leczenia farmakologicznego drżenia i ataksji. Wskazane jest prowadzenie fizjoterapii w celu poprawy postawy ciała i koordynacji ruchowej. Po okresie rzutów i remisji choroba przechodzi w fazę wtórnie przewlekle postępującą. Obok zmian zwyrodnieniowych występują wówczas także zmiany zapalne w obrębie kory, opon mózgowo-rdzeniowych oraz istoty białej. W tej fazie choroby, zgodnie z zaleceniami gremiów amerykańskich (FDA) i europejskich (EMA), podaje się IFNβ1b i IFNβ1a s.c. Rzut choroby oznacza pojawienie się nowych lub wyraźne pogłębienie dotychczasowych obiektywnych objawów neurologicznych, które utrzymują się co najmniej 24 godziny, bez współistniejącej gorączki czy infekcji.
W naukowym czasopiśmie JAMA opublikowano wieloośrodkowe, międzynarodowe badanie z udziałem 1000 pacjentów z potwierdzonymi zakażeniami koronawirusem. Chorzy otrzymywali różne dawki deksametazonu 10 mg, 12 mg albo 6 mg. Zauważono mniejszą śmiertelność w grupie otrzymującej 12 mg leku w porównaniu do grupy otrzymującej 6 mg leku. Naukowcy sterydy napisali, że ich wnioski nie powinny wpływać na zmianę zaleceń dotyczących leczenia sterydami. Według badań sterydy w postaci wziewnej, jak budezonid (np. Pulmicort, Nebbud, Budiair), hamują namnażanie koronawirusa i blokują receptory wykorzystywane do wejścia patogenu do organizmu. Dodatkowo ograniczają stan zapalny wywołany infekcją.
Y-Fem Namibia Trust is a feminist women's human rights organisation that focus of girls and women's leadership in Namibia.